SKU: EXPLORER20-BLUE
View more products from CyclingDeal
Not yet rated
SAVE 46%!
In Stock : 10+
Color
Australia
Calculate Shipping
Light and Strong 6061 Aluminium Frame
Detachable Training Wheels Included
Shimano Revoshift 3 x 6 Speeds
Shimano Tourney Rear Derailleur
SAGA Quality Suspension Fork
Double-Wall Alloy Rims
All-Terrain Hybrid Tyres
Tektro V-Brakes
Kickstand Included
  • SPECS: Frame: 12". Wheels: 20". Drivetrain: 18(3 * 6) speeds, Shimano RevoShift , Shimano Tourney derailleurs and TZ500 cassette, KMC chain. Frame Material: Alloy 6061. Handlebar: Alloy 560mm wide x 6 degree. Pedals: WELLGO polymer 9/16" bearing axle. SAGA quality suspension fork. Safety reflectors and bell included. Seat Height: 25-31 inches (65-78 cm). Kickstand Included